Fotka: Tony Hnojčik
Piše: Siniša Marković
Da je još među nama i da se ovih dana zatekao u Zagrebu, Goetheove posljednje riječi možda ne bi bile ‘Mehr Licht!’ nego ‘gdje su mi sunčane?’. Jer, svjetla je proteklih dana, od 16. do 19.ožujka, na obroncima starog Zagreba bilo i više nego dovoljno.

Održala se, naime jedinstvena manifestacija „Festival svjetla“, koja ozbiljno prijeti postati jednom od najvećih zagrebačkih turističkih atrakcija. Iako je Festival održan po prvi put, već sada se može bez problema reći da se Zagreb svrstao uz bok brojnih drugih europskih metropola koje već imaju ovakve manifestacije – poput Praga, Amsterdama i Lyona.

Zagrebački festival, organiziran u suradnji Turističke zajednice i gradske uprave Grada Zagreba bio je pomalo paganskog usmjerenja, jer su organizatori htjeli, kroz sedam tematskih cjelina, odati počast buđenju prirode i početku dugoočekivanog proljeća.

No, osim što su u tome uspjeli, Zagrepčanima i njihovim gostima pokazali su Gornji Grad kakav dosad nikad nismo imali priliku vidjeti. Na mahove se tako činilo da je Gornji Grad poprište nekog psihodeličnog sna, a već u drugom trenutku sve bi izgledalo poput najljepših bajki našeg djetinjstva.
Upotrijebljene su pritom najmodernije „rasvjetne tehnologije“, od raskošnih lasera do različitih svjetlosnih efekata kojima su bili zadovoljni i najzahtjevniji posjetitelji. Laserski labirint, slap svjetla, svjetlosne harfe, 3D svjetlosne instalacije samo su dio bogate ponude koja je u mračni svijet iz Zagreba poslala poruku svjetlosti.

Neke od tih magičnih trenutaka ovjekovječio je i Anwin urednik fotografije Toni Hnojčik, za one koji iz nekog razloga nisu mogli prisustvovati (besplatnoj, ne treba izostaviti) manifestaciji u centru grada.
U svjetlima se moglo uživati na Vranyczanyjevoj poljani, platou Gradec, Jezuitskom trgu, u Galeriji Klovićevi dvori, Kuli Lotrščak, tunelu Grič i Tomićevoj ulici, a upravo tih sedam cjelina i čini okosnicu Gornjeg Grada kao jednog od najljepših dijelova Zagreba.
