SVIJET STRIPA – Oaza ćaskanja, kulture i meditacije

Piše: Bojan Krištofić

Prije otprilike dvije godine, u mojem se kvartu Maksimiru, osebujnoj urbanoj cjelini na rubu strogog centra Zagreba i živopisne Dubrave, nedaleko od popularnog ‘Kvatrića’, na adresi Ožegovićeva 5, otvorio novi ‘kvartovski’ kafić. Zapravo, na istoj je lokaciji nekad postojala bezlična birtija u koju sam povremeno zalazio u ranim danima srednje škole, ali je u međuvremenu propala, te je nekoliko godina solidan ugostiteljski prostor s ugodnom terasom zjapio prazan i neiskorišten. No, skupina agilnih i maštovitih momaka u najboljim godinama (među kojima je i Tigran Kalebota, bubnjar grupe Psihomodo pop) odlučila je susjedima i ostalim znatiželjnicima ponuditi nešto posve drugačije. Tako je, na sreću i radost svih čitatelja stripa, nakon pojave nekoliko vrlo bitnih, specijaliziranih knjižara (More Comics / Stripovi na kvadrat, Tino, Libellus / Asteroid B612…), 2009. godine otvorena i prva zagrebačka strip čitaonica, ujedno i divan kafić.

Za početak, Svijet stripa vrlo je ukusno i prikladno uređen. Prostor je dobro organiziran i prijemčiv, sa šankom u sredini kafića. Na tapetama po zidovima vidimo kadrove iz stripova i lica različitih strip junaka, a reprodukcije tabli ugrađene su i u površine nekih stolova. Osim uobičajenih, ali udobnih i funkcionalnih stolaca i stolova, gostima su na raspolaganju i kauči na kojima se mogu bezbrižno izvaliti dok čitaju svoje omiljeno štivo. A štiva ne manjka. U početku skromna, biblioteka Svijeta stripa postojano je rasla, između ostaloga zahvaljujući i donacijama gostiju, te danas broji respektabilan broj domaćih, ali i stranih izdanja. Valja spomenuti prilično širok izbor svima milih stripova izdavačke kuće Sergio Bonelli Editore, i to uglavnom u izdanjima Slobodne Dalmacije iz devedesetih i ranih nultih godina. Tu je također i niz novijih albuma, većinom izdanja svih relevantnih domaćih izdavača čija cijena baš i nije mala, a ovdje se mogu čitati potpuno besplatno. U Svijetu stripa mogu se naći i mnogi domaći i strani časopisi, poput pozamašne količine Stripoteka i Strip Arta, dok će svakoga ugodno iznenaditi nekoliko brojeva kultnog francuskog strip časopisa iz sedamdesetih godina – Metal Hurlanta. Biblioteka broji i mnoga Marvelova izdanja, i to originalna – američka, a najveća su poslastica za posjetitelje svakako poznate Marvelove Essential antologije, s ranim epizodama junaka poput Spidermana, Silver Surfera, X-Men i ostalih.

Među ostalim prednostima koje Svijet stripa izdvajaju od vašeg uobičajenog ‘kvartovskog’ kafića jesu vrlo ljubazni i susretljivi konobari, dozvoljeno pušenje, ali i odlična, nenametljiva glazba – uglavnom presjek starijeg rock’n’rolla i jazza s povremenim reggae i world music uletima, ovisno o atmosferi i godišnjem dobu. U rijetke mane ponude možemo uvrstiti nepostojanje velikih boca piva (dakle, samo 0.3!), čemu je teško dokučiti razlog. U ranijim danima kafića petkom i subotom navečer ovdje su se često znali okupljati nogometni navijači pomalo rabijatnog imidža, iako nikada nije došlo do nikakvih problema. Možda zato što mala piva malo teže udara u glavu od velike? No, ne brinite – mišljenja sam kako uz lagano čitanje stripova mnogo bolje odgovaraju čajevi ili vruća čokolada koja je ovdje vrlo dobra. Također, ako vam listanje različitih izdanja kojim slučajem dosadi, a vaši cura/dečko ili frend/frendica kasne već pola sata, sjednite za jedno od dva računala na kojem vas čeka besplatno korištenje interneta. Sasvim dovoljno razloga za odlazak u Ožegovićevu, zar ne?

Nije naodmet spomenuti – ista ekipa je u Kačićevoj 6 prije nešto manje od mjesec dana otvorila tzv. Svijet stripa 2, veći prostor koji će funkcionirati više kao galerija i prva prava strip knjižnica u Hrvatskoj, nego kao kafić, iako se i tamo, naravno, može popiti pokoje piće. U svakom slučaju, provjerite što o ovim inicijativama i poslovnim potezima govore sami vlasnici i organizatori, na web stranici http://www.svijetstripa.hr/HR/, kojoj pod hitno treba novi dizajn. Prava je šteta da ovako dobro uređeni prostori imaju tako nemušto oblikovanu virtualnu prezentaciju. No, ne sumnjam da će se i ovaj problem u hodu riješiti.

3 thoughts

  1. Male pive su u ss-u iz 2 razloga, oba vrlo logična i jasna. Prvo, mala piva omogučuje veče skladištenje različitih vrsta, sa velikima je izbor manji. I drugi, selekcija klijentele. Nije nam bitno koliko več što, nezasitni imaju u gradu prostora koliko očeš. Stariji pamte i 0,5 doze žestokog, no klijentela je brzo završila u vinogradskoj. Pametnom dosta

  2. Autor nije ništa negativno rekao, naprotiv. 😉 Isto tako, ne vjerujemo da potiče alkoholizam. Žao nam je ako vam se ne sviđa ogled, možda ćete jednom, kada naučite pravila pravopisa, uvidjeti da je autorov dojam pozitivan 🙂

  3. Čini mi se da je Gorky dobro razumio pravopis, samo je odgovorio na pitanje koje je postavljeno u tekstu, ali s druge strane Anvazg baš to i nije shvatio…

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.